סקירה היסטורית

המרכז הישראלי לנפגעי כתות הם ציידי המכשפות של התקופה המודרנית

״הרשת למודעות לכתות”  (ארצות הברית)

“המרכז הישראלי לנפגעי כתות” (ישראל)

ההיסטוריה של מה שהסוציולוגים מכנים “התנועה נגד כתות” זרועה באלימות, סמים, חטיפות ופשעים נוספים. תחת מעטה של מונחים פסאודו-מדעיים, פעילי התנועה ניסו לתת את הרושם שהם מסתמכים על תיאוריה פסיכולוגית מקובלת בנושא “מיינד קונטרול”, אשר מצביעה על ההבדל בין דת או קבוצה רוחנית ‘לגיטימית’ לבין “כת”.

Witchcraft_at_Salem_Village

היום מנצלים מרכזים אלו תעמולה מסוג זה לרמה חדשה: הם טוענים  שהיא מדעית, וניסתה לקבל הצדקה מ״מומחים״ שחזרו על מונחים בעלי צלצול מדעי – “שכנוע כפוי”, ״מיינד קונטרול״, ״שטיפת מח״, “מניפולציה מנטלית”, “רפורמה בחשיבה” וכן הלאה.

המשותף לכל המונחים הללו היה הטענה כי ההבדל בין קבוצה רוחנית או דתית לגיטימית לבין “כת” (שם כולל לכל קבוצה שאנשי התנועה נגד כתות בחרו כמטרה, שבשלב מסוים כלל גם להקות רוק, ממציאי משחק “מבוכים ודרקונים”, הומוסקסואלים וכן הלאה) היא שלקבוצה “לגיטימית” מצטרפים – או נשארים חברים בה – מבחירה חופשית, ואילו לכת [=קבוצה לא לגיטימית] מצטרפים בגלל שליטה סמויה ומניפולטיבית כלשהי שהאדם הנשלט אינו מודע אליה, ומכאן הצורך “להציל אותו מעצמו”.

 כת החסידים

Boyan_tish,_Sukkot_2009

כת הקומיקון

Comicon

טענה זו שהם בעצם פועלים בחסות המדע ומצילים את אותם אנשים שטעו בדרך ואיבדו את היכולת שלהם להחליט עבור עצמם- הייתה חשובה מאוד לחברי התנועה נגד כתות: בלעדיה, הם היו פשוט עוד קבוצה אידיאולוגית קנאית שפועלת נגד סקטור מסוים בחברה בגלל שראיית עולמו מנוגדת לראיית העולם שלהם. עם ביסוסה, הם יכלו לצייר את עצמם כאבירי חופש אשר גואלים קורבנות תמימים משעבוד מתוחכם.

כת העליזים

Gay-Cult

“הכת”

The_Cult

כאן המקום לציין שפעילים נגד כתות – אז כהיום – טוענים להגנתם שהם פועלים למען חופש המחשבה ולא נגדו; ומיד לאחר טענה זו מגיעה ההצהרה על קיומה של ‘שליטה מחשבתית’ כלשהי, כהסבר מתחייב. למרות שרבים מהם נשפטו על עבירות אלימות, חטיפה, ואיומים לאורך השנים, לדוגמא- סטיב חסן, טד פטריק, וסינתיה קסר שרובם היו עבריינים לשעבר שהצטרפו למרכזים למלחמה בכתות ותיעלו את כישוריהם מהעבר לטובת – ” תכנות מחדש בכפיה” נגד אנשים שאותם החשיבו ככת. בתחילת שנות ה 90 – פורקו ועברו פשיטת רגל רוב אותם ארגונים בארצות הברית (CAN- Cult Awareness Network ).

חשוב מאוד לציין הכותבים של אתר זה מתנערים ומגנים בכל תוקף את התופעות שליליות של ניצול מיני, אלימות, שליטה ואיומים, ששויכו לכתות. אתר זה ממקד את תשומת הלב הציבורית לבעיה העיקרית – שהיא “ניכוס” תחום זה של  מלחמה בכתות לגורמים שהתנהלותם נופלת לכל הקטגוריות של כתות. לצערנו הרב  הפך תחום זה להיות אבן שואבת לארגונים קיצוניים, פורעי חוק, ללא הסמכה משמעותית לטיפול אמיתי בתופעה ומיגורה.